• Tatiliniz İz Bırakmalı...

AMASYA – BORABAY – ÇORUM – HATTUŞA TURU

ANKARA ÇIKIŞLI AMASYA BORABAY ÇORUM HATTUŞA TURU 

1 GECE 2 GÜN 

 

00:00 Kızılay Atatürk Bulvarı No: 85
00:05 Bahçelievler Milli Kütüphane Yanı
00:10 Aşti Karşısı
00:15 Akköprü Migros Karşısı
00:20 Keçiören Fatih Köprüsü Altı
00:25 Aydınlıkevler Türk Telekom Önü
00:30 Mamak Köprüsü Üstünden hareket

 

 

1. Gün: Niksar, Borabay Gölü, Amasya Şehir Turu

Araç içi ikramlar ve yol üzerinde vereceğimiz gerekli molalar eşliğinde sanah saatlerinde Tokat’ın en gelişmiş ilçelerinden olan Niksar’a varıyoruz.  Selçuklulara başkentlik yapmış olan Niksar’da kaledeki tarihi Yağı Basan Medresesi’nde köy kahvaltımızı alıyoruz.  Kırk Kızlar Türbesi, Taş Mektep, Delikli Köprü, Arasta, Cahit Külebi ve Erzurumlu Emrah’ın anıt mezarlarını görüp Niksar gezimizi tamamladıktan sonra Borabay Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Kayın, sedir, sarıçam ve kestane ağaçları ile çevrelenmiş; zümrüt yeşili rengiyle bizi karşılayan Borabay Gölü etrafında yürüyüş için serbest zaman veriyoruz. Bu muhteşem manzaranın ardından ekstra olarak alacağımız öğlen yemeği için Amasya’ya doğru hareket ediyoruz. Şehzadeler Şehri olarak bilinen Amasya’da; Ferhat Su Kanalları, II. Beyazıt Külliyesi, Mumyalar Müzesi, Hazeranlar Konağı, Kral Kaya Mezarları, Şehzadeler Müzesi gezilerimizi tamamlayıp akşam yemeği ve konaklama için Merzifon’daki otelimize geçiyoruz.

 


2. Gün: Çorum, Alacahöyük Ören Yeri, Yazılıkaya Açık Hava Müzesi

Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından Hititlere başkentlik yapmış olan Çorum’a hareket ediyoruz. Çorum Müzesi, Saat Kulesi ve Boğazköy Müzesi ziyaretlerimizi gerçekleştirip öğlen yemeğimizi alıyoruz (ekstra). Anadolu topraklarında hüküm sürmüş, tarih sahnesine çıkışları ile ilkleri de beraberinde getiren Hititlerin başkenti Hattuşaş’a doğru yola çıkıyoruz. Milattan önceki yıllara yapmış olduğumuz yolculuğumuzda Büyük Mabed, Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Sfenks Kapı, Kral Kapı, Büyük Kale ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. Atatürk’ün emriyle kazılarına başlanarak ortaya çıkarılan ve Türkiye’nin ilk ulusal kazılarından biri olan Alacahöyük Ören yeri ve müze ziyaretimizden sonra dönüş yolculuğuna geçiyoruz. Yol üzerinde vereceğimiz leblebi molasının ardından akşam saatlerinde Ankara’ya varıyoruz. Başka bir AYAKİZİ TURİZM organizasyonundan görüşmek üzere.

 

 


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • İlk gün Niksar’da kahvaltı
 • 1 gece yarım pansiyon konaklama
 • Programda belirtilen geziler
 • Lüks araçlar ile ulaşım
 • Araç içi ikramlar
 • Profesyonel rehberlik ve refakat hizmetleri
 • Seyahat güvence poliçesi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yarım pansiyon konaklamada akşam yemeğinde alınan içecekler
 • Öğlen yemekleri
 • İkinci gün akşam yemeği
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm şahsi harcamalar

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Ek Turlar

  Tur Fiyatları

  1.Ek Bilgiler

  TARİH KOKAN ŞEHİR: AMASYA

   

  Yeşilırmak’ın bir yanında eski Amasya, bir yanında yeni Amasya… Manzarası ve tarihiyle sizi büyüleyen küçük ve sevimli kent…

  Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümünde yer alan Amasya’nın bilinen en eski tarihi Kalkolitik Çağ’a (M.Ö 5500 – M.Ö 3000) kadar dayanmaktadır.  

  Tarih boyunca Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında bulunan Amasya kenti, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan küçük ve sevimli bir şehirdir. Doğu Karadeniz’deki yeşillikler arasında kalan kentlerden farklı olarak Amasya, kayaların arasında kalmış bir şehirdir ve o dik kayalarında bile bir tarih, bir hikâye saklıdır.

  Yunanlı filozof ve tarihte bilinen ilk coğrafyacı olan Strabon’un varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği kenttir Amasya ve bazı kaynaklara göre Strabon burada ölmüştür (diğer kaynaklar ise Roma’da öldüğünü rivayet eder). Strabon’un kaynaklarında “Ana Tanrıça Ma’nın Şehri” anlamına gelen Amasseia olarak adının geçtiği bilinmektedir ve bugünkü Amasya isminin kökeni bu sözcükten gelmektedir. Ayrıca bazı sikkeler üzerinde Tanrı Hermes’in isminin geçmesi de bu kentin Hermes’e adanmış bir kent olduğunu göstermektedir.

  Günümüzde Amasya denince akla ilk olarak Ferhat ve Şirin gelir. Onların hüzünle sonlanan aşkı destan olmuştur bu şehirde. Ve Amasya’nın dik kayalıklarında saklıdır onların aşkı. Ferhat sevdiği kızla evlenmek uğruna Amasya’ya su getirmek için deler Amasya’nın dağlarını. Amasya suya kavuşmuştur ama ne hazindir ki bu kayalıklar iki aşığa mezar olur. Amasya’da en çok dikkat çeken yerlerdendir Ferhat Su Yolu. Yerli ve yabancı turistlerin akın akın ziyaret ettiği bu su kanalları her Karadeniz Turu’nda sizleri bekliyor.

  Amasya’nın “Şehzadeler Şehri” olarak ünlenmesi şüphesiz ki bu kentin her karış toprağının tarih barındırdığının bir göstergesidir. Osmanlı tarihine yön veren pek çok şehzade padişah olmadan önce burada görev yapmıştır, hatta bir kısmı burada doğmuştur. Yeşilırmak kenarında gezerken ünlü coğrafyacı Strabon’un ve Amasya’da şehzadelik yapmış olan padişahların heykellerini görebilirsiniz. Amasya’nın eski konaklarından biri günümüzde Şehzade Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır ve belki de Türkiye’deki en güzel müzelerden birisi niteliğindedir. Her bir şehzadenin balmumu heykeli sizleri kendisine hayran bırakacak nitelikte.

  Eski Amasya’nın tarih kokan sokaklarında gezmeye devam edersek Hazeranlar Konağı’na değinmek gerekir tabi ki.  Eski konak yaşantısının ve konak düzeninin en güzel sergilendiği bu konağı çok seveceksiniz. Konaktan çıktıktan sonra karşınıza çıkan dükkânlarda size Amasya’yı anımsatacak pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

  Yeşilırmak’ın kıyısında gezerken karşınıza eski konakları alın ve kafanızı biraz yukarı kaldırın; kayaların üzerindeki devasa kapıları fark edeceksiniz. Bu büyük kapılar ülkemizde birkaç yerde daha mevcut olan Kral Kaya Mezarlarıdır. Hiyerarşik sıraya göre büyüklükleri değişen bu mezarlar Amasya’da oldukça ünlüdür ve çıkıp ziyaret edebilirsiniz.

  Amasya’ya geldiysek Amasya Arkeoloji ve Mumya Müzesi’ni ziyaret etmeden gitmek olmaz tabi ki. Müzede arkeolojik ve etnografik eserlerin yanı sıra sikkeler, mühürler ve el yazması eserler de bulunmaktadır. Müzenin en dikkat çeken bölümü ise 8 tane mumyanın sergilendiği bölümdür. Görüntü kimisine rahatsız edici gelebilir fakat mutlaka görülmesi gerekmektedir.

  Sultan II. Bayezid Külliyesi şehrin ortasında tüm ihtişamıyla sizi karşılamaktadır ve gerçekten Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerindendir. Günümüzde hala ibadete açık olan caminin bahçesinde Amasya’nın sevimli amcalarını görebilirsiniz. Ayrıca caminin avlusunda yer alan Minyatür Amasya Müzesi’ne çok cüzi bir ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Minyatür müzesinde adından da anlaşılacağı gibi Amasya’nın bir minyatürü bulunuyor ve siz içeri girdiğinizde görevli ışıkları kapatıyor ve Amasya kentinde gün doğumundan gece yarısı yıldızlar çıkana kadar günün nasıl geçtiğini anlatan görsel şölen başlıyor. Bitmesini istemediğiniz bir oyun, defalarca izlemek istediğiniz bir film, sonu gelmesin dediğiniz bir kitap gibi büyüleniyorsunuz.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin de atıldığı kenttir Amasya. İlk kez milli egemenliğe dayalı bir yönetimden bahsedilen Amasya Genelgesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde burada yayınlanmıştır. Ve böylece Milli Mücadele’nin amacı ve yöntemi belirlenmiştir.

  Amasya’dan bahsedip “elma”sını anmadan geçmek olmaz tabi ki. Ufak olduğu kadar lezzetli olan bu elmayı ortadan ikiye kestiğinizde çekirdeklerinin yıldız şeklini aldığını göreceksiniz. Ufacık ve bol sulu bu elmadan bahsederken bile ağzınız sulanıyor. J

  İşte böyle her karış toprağında ayrı bir tarihi barındıran Amasya kenti Kalkoltik Çağ’dan bu yana Anadolu topraklarında varlığını sürdürmüştür ve günümüzde de Karadeniz Turlarının vazgeçilmez destinasyonu haline gelmiştir. Uzun süren Karadeniz Turları dışında 1gece 2gün veya 2 gece 3 günlük olarak da Tokat ve Çorum illerini de içinde barındıran kısa turlarla da bu kenti gezebilirsiniz.

   

  2.İptal Şartları

  3.Vize Bilgileri

  AMASYA – BORABAY – ÇORUM – HATTUŞA TURU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ  Tur Bilgileri

  Benzer Turlar

  FETHİYE KAŞ KALKAN TURU

  FETHİYE KAŞ KALKAN TURU

  5 Gece 6 Gün

  31.08.2019

  1595.00 TL

  SİNOP ERFELEK ŞELALELERİ KASTAMONU TURU

  SİNOP ERFELEK ŞELALELERİ KASTAMONU TURU

  1 Gece 2 Gün

  06.09.2019

  396.00 TL

  ALAÇATI OT FESTİVALİ TURU

  ALAÇATI OT FESTİVALİ TURU

  1 GECE 2 GÜN

  03.04.2020

  450.00 TL

  ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ TURU

  ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ TURU

  1 Gece 2 Gün

  03.04.2020

  535.00 TL

  HERŞEY DAHİL KARADENİZ TURU

  HERŞEY DAHİL KARADENİZ TURU

  6 Gece 7 Gün

  31.08.2019

  2390.00 TL

  AMASRA TURU GÜNÜBİRLİK

  AMASRA TURU GÜNÜBİRLİK

  Günübirlik Tur

  31.08.2019

  140.00 TL

  HIZLI TREN İLE ESKİŞEHİR TURU

  HIZLI TREN İLE ESKİŞEHİR TURU

  Günübirlik Tur

  01.09.2019

  150.00 TL

   KAPADOKYA TURU GÜNÜBİRLİK

  KAPADOKYA TURU GÜNÜBİRLİK

  Günübirlik Tur

  31.08.2019

  140.00 TL

  BEYPAZARI ABANT - GÖLCÜK TURU GÜNÜBİRLİK

  BEYPAZARI ABANT - GÖLCÜK TURU GÜNÜBİRLİK

  Günübirlik Tur

  31.08.2019

  140.00 TL

  MAŞUKİYE - SAPANCA TURU GÜNÜBİRLİK

  MAŞUKİYE - SAPANCA TURU GÜNÜBİRLİK

  Günübirlik Tur

  31.08.2019

  140.00 TL

  YEDİGÖLLER TURU GÜNÜBİRLİK

  YEDİGÖLLER TURU GÜNÜBİRLİK

  Günübirlik Tur

  01.01.1970

  Fiyatını Sorunuz

  GEREDE ESENTEPE SEVİLLER YAYLASI ŞİRİNYAZI TURU GÜNÜBİRLİK

  GEREDE ESENTEPE SEVİLLER YAYLASI ŞİRİNYAZI TURU GÜNÜBİRLİK

  Günübirlik Tur

  01.01.1970

  Fiyatını Sorunuz

  OLYMPOS TATİLİ

  OLYMPOS TATİLİ

  3 Gün 4 Gün

  29.08.2019

  575.00 TL

  DOĞU ANADOLU DOĞU KARADENİZ TURU

  DOĞU ANADOLU DOĞU KARADENİZ TURU

  6 Gece 7 Gün

  01.09.2019

  1615.00 TL

  DOĞU ANADOLU TURU

  DOĞU ANADOLU TURU

  6 Gece 7 Gün

  30.08.2019

  1650.00 TL

  KUŞADASI EFES DİDİM TURU

  KUŞADASI EFES DİDİM TURU

  4 Gece 5 Gün

  01.09.2019

  1295.00 TL

  KURBAN BAYRAMI ÖZEL UÇAKLI KARADENİZ TURU

  KURBAN BAYRAMI ÖZEL UÇAKLI KARADENİZ TURU

  6 GECE 7 GÜN

  26.08.2019

  2266.00 TL

  ANKARA'DAN UÇAKLI KARADENİZ BATUM TURU

  ANKARA'DAN UÇAKLI KARADENİZ BATUM TURU

  6 Gece 7 Gün

  26.08.2019

  1899.00 TL

  İSTANBUL TURU 4 GECE 5 GÜN

  İSTANBUL TURU 4 GECE 5 GÜN

  4 Gece 5 Gün

  27.08.2019

  1045.00 TL

  ANTALYA KEMER OLYMPOS TURU

  ANTALYA KEMER OLYMPOS TURU

  4 Gece 5 Gün

  27.08.2019

  1295.00 TL

  ANKARA ÇIKIŞLI UÇAKLI KARS TURU

  ANKARA ÇIKIŞLI UÇAKLI KARS TURU

  2 Gece 3 Gün

  28.08.2019

  1499.00 TL

  FETHİYE TURU 3 GECE 4 GÜN

  FETHİYE TURU 3 GECE 4 GÜN

  3 Gece 4 Gün

  28.08.2019

  935.00 TL

  ÇANAKKALE KAZDAĞLARI BOZCAADA TURU

  ÇANAKKALE KAZDAĞLARI BOZCAADA TURU

  3 Gece 4 Gün

  29.08.2019

  700.00 TL

  '' ŞEHZADELER DİYARI '' AMASYA TURU GÜNÜBİRLİK

  '' ŞEHZADELER DİYARI '' AMASYA TURU GÜNÜBİRLİK

  Günübirlik Tur

  30.08.2019

  130.00 TL

  ANKARA ÇIKIŞLI BUTİK MARDİN TURU

  ANKARA ÇIKIŞLI BUTİK MARDİN TURU

  2 Gece 3 Gün

  30.08.2019

  1444.00 TL

  İSTANBUL ADALAR SARAYLAR ŞİLE AĞVA TURU

  İSTANBUL ADALAR SARAYLAR ŞİLE AĞVA TURU

  2 Gece 3 Gün

  30.08.2019

  650.00 TL

  KARADENİZ DELÜXE TURU

  KARADENİZ DELÜXE TURU

  5 GECE 6 GÜN

  30.08.2019

  1547.00 TL

  SİNOP ERFELEK KASTAMONU TURU

  SİNOP ERFELEK KASTAMONU TURU

  2 Gece 3 Gün

  30.08.2019

  595.00 TL

  BURSA İZNİK TRİLYE MUDANYA TURU

  BURSA İZNİK TRİLYE MUDANYA TURU

  1 Gece 2 Gün

  30.08.2019

  340.00 TL

  ANKARA ÇIKIŞLI BUTİK EGE TURU 2 GECE 3 GÜN

  ANKARA ÇIKIŞLI BUTİK EGE TURU 2 GECE 3 GÜN

  2 Gece 3 Gün

  30.08.2019

  600.00 TL

  ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLER ASSOS TURU

  ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLER ASSOS TURU

  1 GECE 2 GÜN

  30.08.2019

  400.00 TL

  ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

  ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

  1 Gece 2 Gün

  31.08.2019

  360.00 TL

  VAN GÖLÜ EKSPRESİ İLE VAN KARS ERZURUM TURU

  VAN GÖLÜ EKSPRESİ İLE VAN KARS ERZURUM TURU

  4 Gece 5 Gün

  31.08.2019

  1795.00 TL

  ŞİLE POLENEZKÖY AĞVA TURU

  ŞİLE POLENEZKÖY AĞVA TURU

  1 Gece 2 Gün

  31.08.2019

  400.00 TL

  BODRUM MARMARİS 5 GECE 6 GÜN

  BODRUM MARMARİS 5 GECE 6 GÜN

  5 GECE 6 GÜN

  31.08.2019

  1595.00 TL

  BÜYÜK BALKANLAR TURU (KOSOVALI)

  BÜYÜK BALKANLAR TURU (KOSOVALI)

  7 Gece 8 Gün

  31.08.2019

  429.00

  KARS TURU

  KARS TURU

  4 Gece 5 gün

  01.09.2019

  1595.00 TL

  ANKARA ÇIKIŞLI UÇAKLI ELİT GAP TURU

  ANKARA ÇIKIŞLI UÇAKLI ELİT GAP TURU

  5 Gece 6 Gün

  01.09.2019

  2149.00 TL

  BÜYÜK GAP TURU

  BÜYÜK GAP TURU

  5 GECE OTEL KONAKLAMASI

  01.09.2019

  1547.00 TL

  BATI KARADENİZ TURU

  BATI KARADENİZ TURU

  2 Gece 3 Gün

  04.09.2019

  560.00 TL

  ÇANAKKALE KAZDAĞLARI BOZCAADA BURSA TURU

  ÇANAKKALE KAZDAĞLARI BOZCAADA BURSA TURU

  3 Gece 4 Gün

  04.09.2019

  935.00 TL

  GAP TURU 'GÜN DOĞUMU'

  GAP TURU 'GÜN DOĞUMU'

  4 Gece 5 Gün

  06.09.2019

  1259.00 TL

  İSTANBUL ADALAR SARAYLAR TURU

  İSTANBUL ADALAR SARAYLAR TURU

  1 GECE 2 GÜN

  14.09.2019

  420.00 TL

  ANKARA ÇIKIŞLI DOĞU ANADOLU TURU

  ANKARA ÇIKIŞLI DOĞU ANADOLU TURU

  5 Gece 6 Gün

  27.09.2019

  1394.00 TL

  TRAKYA TURU

  TRAKYA TURU

  2 GECE 3 GÜN

  17.10.2019

  700.00 TL

  ERCİYES KAYAK TURU

  ERCİYES KAYAK TURU

  Günübirlik Tur

  04.01.2020

  150.00 TL

  ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI TURU

  ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI TURU

  1 Gece 2 Gün

  03.04.2020

  480.00 TL

  ULAŞIMLI TERMAL OTEL PAKETLERİ

  ULAŞIMLI TERMAL OTEL PAKETLERİ

  3 Gece 4 Gün

  Fiyatını Sorunuz

  KARADENİZ & BATUM TURU

  KARADENİZ & BATUM TURU

  5 Gece 6 Gün

  Fiyatını Sorunuz

  ELİT KARADENİZ TURU

  ELİT KARADENİZ TURU

  5 Gece 6 Gün

  Fiyatını Sorunuz

  
  Kampanyalardan Haberdar Olun

  © 2018 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2