ISPARTA LAVANTA AŞKI Tur Programı

LAVANTA AŞKI

13-15 TEMMUZ 2018

ISPARTA- KUYUCAK-SALDA-SAGALASSOS  TURU

Kalkış Yerleri:
PROGRAM
1. Gün: Ankara`dan Buluşma ve Hareket
23.00 Kızılay Atatürk Bulvarı No: 8523.05 Bahçelievler Milli Kütüphane Yanı23.10 Söğütözü Armada Önü23.15 Odtü Köprüsü Altı23.20 Bilkent Köprüsü Altı23.25 Ümitköy Köprüsü Altı23.30 Koru Sitesi Migros Karşısı23.35 Yaşamkent Bp Benzinlik önünden hareket

2. Gün: LAVANTA TARLALARI-SALDA GÖLÜ- BURDUR
Sabah saatlerinde Kuyucaktaki lavanta tarlamıza ulaşıyoruz.  Lavanta Bitkisi: “livendula” kelimesinden türediği belirtiliyor.Lavanta (Lavandula spp.)  çok yıllık, yaprak dökmeyen, yarı çalımsı bir bitki. Gruplar halinde, bordür ve alçak çit şeklinde, eğimli arazide ve pencere önü saksıda yetişebiliyor. Çiçek açmadan kesiliyor. Çiçeklendiğinde ise farklı renkleri oluyor; mavi, mor, leylak, beyaz… Tam güneş alan yerlerden hoşla¬nan lavanta, orta, hafif bünyeli, geçirgen, nötr, hatta fakir topraklarda dahi yetişiyor. İlkbaharda, hatta Şubat ayında bile ekilebiliyor. Budama ise kaçınılmaz, zira o güzel yuvarlak formunu korumak için çiçeklenmeden sonra budamak şart. Bitki¬nin alt dalları düzenli olarak budanmazsa yaşlandıkça odunlaşıyor; odunlaşınca taze filiz veremiyor; böyle bir durumda yerine yeni bir bitki dikmek daha uygun oluyor. 15 yıl, hatta kimi zaman 25 yıl boyunca aynı kökten ürün alınabiliyor. Lavantalar, haziran sonu morarmaya başlıyor ve temmuz ayı çiçekleri patlayınca mosmor oluyor. Temmuz sonu ağustos başından itibaren ise hasat yapılıyor ve lavantalar toplanıp yağları çıkartılıyor Köylerdeki kurak araziler zahmetsizce, su ve bakım istemeden işte bu şekilde büyüyen lavanta ile hayat bulmuştur.Römorklarla  Lavanta vadisi gezimiz ve fotoğraf çekimi sonrası köyde kahvaltı molası. Kahvaltı sonrası lavanta balı, lavanta yağı, lavanta çayı üretimi hakkında bilgi alıp bu ürünlerden satın alıyor ve köyü geziyoruz. Köy gezimizin ardından ülkenin Maldivlerine yani Salda Gölüne hareket ediyoruz 2 saat lik yolculuktan sonra salda gölünün kenarında bulunan tesisimizden öğlen yemeği alıyoruz.Salda Gölü 184 metreye varan derinliği ile ülkemizin en derin de ikinci gölü olma özelliği taşıyor.Ayrıca  Salda Gölü dünyanın en temiz beşinci gölü olma özelliğine sahip.Büyüleyici güzelliğinin altında yatan en önemli nedenlerden biri de sahip olduğu turkuaz renk. Zaten Maldivler'e olan benzerliği de buradan geliyor. O bembeyaz kumlar, Salda Gölü'nün en çarpıcı özelliklerinden biri. Salda gölü ziyreti ardından Burdur'a hareket. Akşam yemeği ve konaklama Burdur'daki otelimizde.

3. Gün: BURDUR- SAGALASSOS ANTİK KENTİ – EGİRDİR
Sabah kahvaltı sonrası Toroslarin 1500-1700m yuksekliginde Aglasun ilçesindeki en iyi korunmuş antik kent Sagalassos'a gidiyoruz. Antik kentte Roma Hamami, Agora çeşmeleri, Hadrian Çeşmesi, Geç Helenistik Çeşme, Neon Kütüphanesi, Agora dükkanlari, Sütunlu Cadde, Bouleuterion, Heroon, Antoninler Çeşmesi görüp gezeceğimiz alanlar. Kazi çalişmasi halen devam etmektedir. MS 161 – 180 yılları arasında Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında Sagalassos da  yapılmış olan Antoninler Çeşmesi'nin hala akan suyundan içme şansına sahip olacaksınız. Bu tarihi kent sizi kendisine hayran bırakacak ve tekrar tekrar görmek isteyeceksiniz. Kenti yürüyerek gezeceğiz.Kent gezimizin ardından Burdur'a gidiyoruz. Öğle yemeği molasından sonra  Akpınar Köyü'ne hareket.  Seyir terasında Eğridir Gölü'nün harika manzarasını izlememizin ardından fotoğraf molası sonrası Eğridir'e hareket. Eğirdir gezimizde başta Dündar Bey Medresesi ve  Hızır Bey Camisi olmak üzere Eğirdir Kalesi ile Yeşilada'nın gezilerinin ardından turumuzu burada noktalıyoruz.  Dönüş yolculuğumuz esnasında gerekli molalarımızı vererek Akşam saat 22.00 sularında Ankara'ya varıyoruz.

ÇIKIŞ TARİHLERİ VE FİYATLAR
Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek YatakÇocukTaksitler
13.07.2018349.00 TL409.00 TL 319.00 TL0 - 6 Yaş Ücretsiz
7 - 12 Yaş 295.00 TL
Taksitler »
DİĞER BİLGİLER
Fiyata Dahil Hizmetler

Özel Tur Araçları ile Ulaşım.
1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama.
2 Sabah Kahvaltısı
1 Akşam Yemeği
Rehberlik ve VES TURİZM refakat hizmetleri.
Seyahat esnasında sıcak soğuk ikramlar.
Seyahat Güvence Poliçesi.Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Müze-ören yeri giriş ücretleri
Yemeklerde alınacak içecekleri
Öğle yemekleri
Kişisel harcamalarNotlar

İptal Şartları

İlkbahar Mah. 606. Sok. 13/A Yıldız Ankara
+90 312 490 2016


Bu çıktı 19.03.2018 19:09 tarihinde verilmiştir. tur programında ve fiyatlarında değişiklik yapabilir. Lütfen rezervasyon anında yeniden kontrol ediniz.